Wieczorne czytanie Dziadów

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”. Pod tym hasłem w piątkowy wieczór 10 listopada, uczniowie klasy III b gimnazjum wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Kiełbasą oraz panią Bożeną Skrobol spotkali się, by wspólnie czytając, interpretować „II cz. Dziadów” A. Mickiewicza.

W magiczny czas wprowadził nas odpowiedni klimat: zagaszone światła, palące się znicze, a także odpowiedni wystrój, wśród którego nie zabrakło święconego ziela, wody, ziarna pszenicy, gorczycy, maku czy też soczewicy, a także przekąsek przeznaczonych dla uczniów.
W atmosferze tajemniczości młodzież z przejęciem czytała kolejne wersy dzieła naszego wieszcza narodowego. Ważną rolę spełniał chór, którego kwestie deklamowała cała grupa uczniów, co dodatkowo potęgowało nastrój grozy i tajemnicy.

Na zakończenie uczniowie chętnie dzielili się pozytywnymi opiniami na temat wieczornego spotkania, zachęcając tym samym wychowawcę do planowania kolejnym oryginalnych sposobów do tego , by łatwiej przyswoić sobie wiedzę dotyczącą lektur przed czekających ich egzaminem gimnazjalnym.