Złoty jubileusz

Dnia 12 lutego 1968 r. kąclowscy uczniowie po raz pierwszy zasiedli w ławkach nowej szkoły podstawowej.
Wszystko zaczęło się kilka lat wcześniej. Władze państwowe w związku ze zbliżającą się 1000 rocznicą państwowości polskiej podjęły decyzję o wybudowaniu tysiąca szkół na tę okoliczność. Jedną z nich miała być nasza szkoła. Decyzję, że w naszej wsi trzeba wybudować nową szkołę podjęto już w 1951 r., jednak problemy finansowe sprawę skutecznie odciągały w czasie. Do budowy nowego budynku przystąpiono jesienią 1965 r. Jak na owe czasy tempo prac było ekspresowe, bo już 22 lipca 1967 r. z wielką pompą dokonano otwarcia nowej szkoły.

Zapomniano tylko o przyłączeniu energii elektrycznej bez której funkcjonowanie w niej było niemożliwe. Na wykonanie przyłącza czekano kilka miesięcy. Jeszcze w połowie grudnia prądu w szkole nie było, o czym informuje nas artykuł prasowy pt.”Skandal w Kąclowej”. Nagłośnienie sprawy problem rozwiązało, dlatego nauka od drugiego półrocza mogła rozpocząć się już w nowym budynku.
W roku szkolnym 1967/68 do szkoły uczęszczało 324 uczniów w klasach od I – VIII. Było 13 oddziałów klasowych, a grono pedagogiczne składało się z 13 nauczycieli. Nowa szkoła nie zapewniała zbyt wysokiego komfortu pracy ponieważ posiadała tylko 7 sal lekcyjnych i niewielką salę gimnastyczną, co przy 13 oddziałach powodowało konieczność pracy na dwie zmiany. Nauka trwała do późnego popołudnia, ale nikt nie narzekał. W tym okresie szkołą kierował Józef Głuc.

12 lutego 2018 r. minęło 50 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji, w dniu 16 kwietnia, dla uczniów naszej szkoły została przeprowadzona lekcja historii przybliżająca im funkcjonowanie szkoły przed 50 laty. Przygotowano również gazetkę przedstawiającą grono pedagogiczne z tamtego okresu, jak również pierwszych uczniów nowej szkoły.