Laboratoria przyszłości

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Leszczyc - Przywary w Kąclowej bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Sprzęt zakupiony przez szkołę w ramach programu

W ramach Programu szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. W grudniu 2021 roku szkoła zakupiła pierwszą część wyposażenia z katalogu wyposażenia podstawowego i dodatkowego. W maju 2022 r. szkoła zakupiła pozostałą część wyposażenia.
Wyposażenie będzie udostępniane do wykorzystania na wszystkich rodzajach zajęć edukacyjnych w tym z doradztwa zawodowego oraz podczas zajęć pozalekcyjnych, tak aby uczniowie mogli realizować własne projekty i przedsięwzięcia.
Drukarka 3D
Filamenty PLA do drukarki 3D
Laptop do drukarki 3D
Lutownice transformatorowe
Kamera cyfrowa
Statyw
Mikroporty
Oświetlenie LED
Mikrofon kierunkowy
Gimbal
Aparat i obiektyw
Skaner 3D
Extruder do drukarki 3D
Zestawy do nauki robotyki
Zestawy do programowania mikrokontrolerów i nauki elektroniki
Wizualizer
Gogle VR
Teleskop

Realizacja programu

Nauka lutowania

Na zajęciach kreatywnych uczniowie klasy 5a uczestniczyli w podstawowym kursie lutowania. Głównym celem zajęć było zapoznanie się z procesem i techniką lutowania. Uczniowie w nauczyli się obsługiwać lutownicę transformatorową, wykonali ćwiczenia polegające na pobielaniu przewodów i ich lutowaniu. Jak widać po reakcjach chłopców zajęcia okazały się bardzo ciekawe i zachęciły ich do majsterkowania a także okazały się dobrym i odprężającym sposobem na spędzanie czasu. Lutownice i zestawy do nauki zostały zakupione w ramach programu Laboratoria przyszłości.